Пятница, 18.07.2025, 12:21
Приветствую Вас Гость

Поиск
Меню сайта
Реклама

Новости
Реклама

Соц закладки
Идея Банк

Полезные товары

Главная » 2013 » Июнь » 25 » Бджільництво як бізнес


 


16:11
Бджільництво як бізнес
Мед - унікальний натуральний продукт, який володіє багатьма корисними властивостями. Він утворюється в результаті неповного засвоєння квіткового нектару в зобі медоносної бджоли. До складу меду входять необхідні для людського організму ферменти, фітонциди і корисні вітаміни. Він використовується не тільки як харчовий продукт з приємним смаком, але і в якості ефективного ліки. Мед буває різних видів: травневий, липовий, гречаний, вересковий, башкирський. 
Хоча в даний час бджолярська галузь переживає не найкращі часи, і кількість бджільницьких господарств постійно зменшується, бізнес з виробництва та продажу меду може принести чималий прибуток. Правда, розраховувати на стабільний дохід варто лише в тому випадку, якщо ви володієте відповідними знаннями та досвідом у цій галузі, а також готові витрачати багато часу і сил на обслуговування вуликів.
Рентабельність виробництва меду становить близько 30%. Втім, цей показник може досягати і 100% при правильній організації та налагодженому збуті продукції. А при продажу меду оптовим компаніям, які реалізують продукцію через торговельні мережі, рентабельність може не підніматися вище 20%. Оптова ціна в два рази нижче мінімальної роздрібної ціни меду. Тому багато приватні бджільницькі господарства, які працюють у невеликих масштабах, вважають за краще реалізувати свій мед та інші продукти бджільництва, до яких відноситься перга, віск, прополіс, бджолина отрута, самостійно. У середньому, одна бджолина сім'я приносить за сезон близько 30 кг меду. Якщо ви хочете, щоб бджільництво з хобі перетворилося на бізнес, то фахівці рекомендують розглянути варіант продажу готової продукції через власні спеціалізовані магазини і невеликі торгові точки (цей варіант підходить лише для середніх і великих міст з населенням не менше 500 тисяч чоловік).
Один з напрямків, що представляють великий інтерес для невеликих бджільницьких господарств, - виробництво перги. Перга - це законсервована за допомогою медово-ферментного складу (молочної кислоти) квітковий пилок обніжжя, яка становить зібрані бджолами зерна з пилку рослин. Перга є кормом для розплоду бджіл. Вона багата білками і вуглеводами. При цьому вона є корисним продуктом і для людей і користується великим попитом на ринку, незважаючи на свою високу вартість.
Надлишку перги бути не може, так як бджоли заготовляють її в обмежених кількостях, і стимулювати більш продуктивну заготівлю пилку неможливо. Крім того, її неможливо виробити синтетичним шляхом або підробити.
Перга буває трьох видів - в сотах, у вигляді пасти або гранул. Перший варіант має ряд істотних недоліків, в першу чергу, невеликий термін придатності. Крім того, в її складі є старі расплодного соти і залишки коконів бджіл, тому в такому вигляді перга рідко надходить у продаж. Пергових паста, або мелена перга виробляється шляхом перемелювання стільникового перги і додавання меду. Перга у вигляді гранул очищається від воску і мерви і підсушується. Вона має тривалим терміном зберігання.
Для організації та ведення бджільницького бізнесу потрібно чимало кошти. Особливо великі вкладення будуть на первинному етапі. На перший час роботи вам буде потрібно 35-40 вуликів. Один готовий вулик обійдеться в суму близько 4 тисяч рублів. Досвідчені бджолярі будують вулики самостійно. Якщо у вас немає такого досвіду, то краще не намагатися заощадити. У крайньому випадку, можна придбати старі вулики. Але в будь-якому випадку обов'язково порадьтеся з фахівцем перед тим, як зробити покупку. В ідеалі вулик повинен бути виготовлений з якісної деревини (оптимальний варіант - ялина, ялиця, сосна, липа, осика, кедр). При цьому попередньо деревина витримується протягом деякого часу, так як її вологість не повинна перевищувати 15%. Так як дерево є недовговічним матеріалом, то для продовження терміну його служби стінки вуликів і дах з зовнішньої сторони спочатку грунтують оліфою, попередньо законопатили щілини, а потім фарбують фарбою (білого, жовтого, блакитного або синього кольору). На Заході для виготовлення вуликів в якості альтернативи дереву використовується пінопласт. Однак останній варіант не відрізняється довговічністю і надійність. Незалежно від того, вулик якої конструкції ви купуєте, він повинен відповідати певним вимогам. Так, дах вулика повинна бути плоскою, покритої толем або покрівельним залізом з вентиляційними отворами. Дно може бути знімним або прибитим до корпусу з прилітній дошкою. У корпусі вулика знаходяться гніздові рамки. Іноді вони можуть забезпечуватися спеціальними магазинними надставками. У нижній частині передньої стінки корпусу розташований основний льоток, а у верхній частині - додатковий. Стелини роблять з дерева або полотна, а в якості утеплювачів використовуються подушки або мати. В якості пристосувань для кочівлі застосовуються скріпи та вентиляційні сітки. Важливий елемент вулика - годівниця - може бути надрамочного або гніздовий конструкції. Вулик повинен бути досить великим. Існують об'єктивні вимоги до розмірів будиночків, які обумовлені біологічними особливостями бджолиної сім'ї. Так, відстань між стінками вулика і бічними планками рамок повинна складати близько 8 мм, відстань між центрами стільників сусідніх рамок - 38 мм, ширина вуличок між рамками - 12 мм.
Саморобні вулики часто мають нетипові розміри, що ускладнює заміну корпусу, магазинної надставки, дахи, дена, діафрагми, роевни, медогонки і рамки. Якщо розміри вулика відрізняються від стандартних, то всі ці змінні деталі доведеться робити під замовлення, що істотно збільшить їх вартість. Крім вуликів, вам знадобиться спеціальне обладнання, інвентар (вощина, димарі, дріт і лицьові сітки, костюми, щітки, воскотопки, стамески) і лікарські препарати. На все це піде мінімум 20 тисяч рублів.
Додайте до цих витрат вартість послуг ветеринара (до 10 тисяч рублів). Додатковою статтею витрат може стати страхування бджолосімей. Це допоможе компенсувати збитки в разі загибелі бджіл у результаті зовнішніх впливів або хвороб, втрати бджолосімей (наприклад, в результаті крадіжки). Правда, знайти компанію, яка займається страхуванням сільськогосподарських тварин, до яких відносяться і бджолині сім'ї, буде непросто. Страхова сума встановлюється із середньої склалася в вашому регіоні вартості бджолиної сім'ї і становить близько 400-500 рублів за бджолосім'ю з вуликом.
Мед збирається двома основними способами - кочовим і осілим. Перший найбільш популярний і використовується при великих обсягах виробництва. Місце для пасіки треба вибирати дуже ретельно. Вона повинна розташовуватися поблизу від медоносів. До таких належать липові і акацієві гаї, поля конюшини, гречки, трави польових сортів. Найоптимальніший варіант (при цьому і більш витратний) - оренда окремих ділянок для кожного медоносної рослини. При осілого методі збору меду пасіка розташовується на одній дільниці і не змінює свого місця розташування. При використанні кочового методу, який вважається в кілька разів ефективніше стаціонарного, пасіка переноситься з однієї ділянки на іншій, залежно від строку цвітіння медоносів. Наприклад, спочатку пасіка встановлюється в районі цвітіння липи, потім переноситься на ділянку поруч з конюшинове полями, потім - до полів з гречкою і т. д. Кочовий метод дозволяє збирати в п'ять разів більше меду, але він вимагає і великих витрат, розмір яких залежить від кількості ділянок, які вам доведеться орендувати під пасіку. Вибір ділянки має свої нюанси.
Наприклад, він повинен бути рівним (без купин, пагорбів, канав) і при цьому мати невеликий ухил. Пасіка, як правило, розташовується в оточенні дерев, щоб вулика не продувається сильним вітром і щоб вони не перегрівалися під прямими променями сонця. Він повинен знаходитися на віддалі від озер і великих річок (але з джерелами прісної води поблизу), промислових підприємств і тваринницьких господарств. Більше того, в радіусі до семи кілометрів від ваших вуликів не повинно бути інших пасік. Площа ділянки може бути невеликий. Вулики розставляються в шаховому порядку. Відстань між рядами не повинно перевищувати чотирьох метрів, а відстань між кожної бджолиної сім'єю в одному ряду не повинно бути більше шести метрів. Майте на увазі, що, незалежно від того, який спосіб ви виберете - кочовий або осілий, вам знадобиться ділянка під стаціонарний зимівник, майстерню і сотохранилище.
На натуральний і штучний види меду та інші продукти бджільництва (квіткова пилку, маточне бджолине молочко, прополіс, бджолиний віск, медові вина і пр.) необхідно оформляти сертифікат відповідності якості та безпеки товару, так як ця продукція входить до Єдиного перелік продукції, для якої підтвердження відповідності Держстандарту проводиться у формі обов'язкового декларування. Для отримання добровільного сертифіката на мед (раніше це умова була обов'язковою, тепер виконується за бажанням) і декларації про відповідність доведеться пройти спеціальну процедуру державної реєстрації та отримати свідоцтво в акредитованих органах Держспоживнагляду. Крім того, так як мед належить до продуктів харчування, то всі партії меду повинні проходити обов'язкову санітарно-епідеміологічну експертизу по СанПіН 2.3.2.1078-01, в якій зазначаються граничні норми токсичності та наявності сторонніх домішок. За результатами експертизи оформляється санітарно-епідеміологічний підтвердження (гігієнічний сертифікат).
Якість меду оцінюється і перевіряється згідно з державним стандартом, який визначає вимоги до цього продукту. У сертифікаті, який видається виробнику, вказуються показники та їх значення, що характеризують якість продукту. Зокрема, до них відносяться вміст цукрів, води, олова, сахарози в меді, його зовнішній вигляд, запах, склад. Крім того, продукт перевіряється на наявність токсичних домішок і сторонніх інгредієнтів. Певні вимоги пред'являються до умов виробництва, фасування, зберігання і транспортування меду. Мед відмінно вбирає сторонні запахи, тому при порушенні умов зберігання він швидко псується. У сертифікаційному центрі також можна оформити декларацію відповідності товару, після чого її потрібно зареєструвати в органі з сертифікації, що має відповідну акредитацію.
Сертифікація меду підтверджує відповідність продукту вимогам ДСТУ: ГОСТ 19792-2001 «Мед натуральний. Технічні умови », ГОСТ 28887-90« Пилок квітковий (обніжжя). Технічні умови », ГОСТ Р 52451-2005« Меди монофлорні. Технічні умови »і ряд інших. Добровільний сертифікат, оформлений на товар, що не фігурує в списку підлягають обов'язковій сертифікації, дозволяє виробникові гарантувати якість своєї продукції. Для його отримання потрібно представити зразки, за якими в сертифікаційних лабораторіях вивчається склад меду, його властивості, інгредієнти. Після закінчення випробувань заповнюється протокол, на підставі якого підприємець отримує добровільний сертифікат відповідності на свою продукцію. Вартість одного аналізу починається від 300 рублів.
Якщо ваше бджільницьке господарство порівняно невелике (10-20 вуликів), то в перший час працювати на пасіці можна самостійно. Як правило, виробництвом і продажем медом займаються дрібні підприємства сімейного типу. Надалі в міру розвитку вашої компанії варто задуматися про наймання додаткових робочих для обслуговування вуликів і продавців в торгові точки.
Для організації невеликого бджільницького господарства потрібно близько 200 тисяч рублів (точна сума залежить від кількості бджолосімей та вартості оренди ділянок для розміщення пасіки).
Мед виробляється і в промислових обсягах. Звичайно, в цьому випадку вже не обійтися невеликим присадибною ділянкою поруч з містом. Промислові бджільницькі господарства бувають декількох форм. Найпоширенішою з них раніше були бджільницькі радгоспи на 8-12 тисяч бджолиних сімей для виробництва меду і в два рази менше, якщо мова йде про розведення бджіл на продаж. Бджолосім'ї розміщуються на окремих пасіках. У такого радгоспу є адміністративні та виробничі будівлі, необхідна сільськогосподарська техніка та власний транспорт для перевезення вуликів і продукції. Найчастіше такі підприємства, крім розведення бджіл і збору меду, займаються обробітком перехресно запилюють культур і насінництвом багаторічних трав медоносного значення. По обмеженням на розташування пасіки бджільницькі господарства не рекомендується поєднувати з тваринницькими підприємствами (птахівницькими, скотарськими і т. д.).
Бджільницькі комплекси (промислові пчелоферм) відрізняються від радгоспів меншою кількістю бджолиних сімей (від 2,5 до 5 тисяч). На території такого комплексу передбачаються господарські будівлі (зимівник, сотохранилище, цехи з відкачування та розфасовці меду, з приготування кормів, складські приміщення та ін). Крім того, буде потрібно газова камера для дезінфекції стільників і дрібного інвентарю. Із спеціального устаткування використовується млин для подрібнення цукру до стану пудри і тестомесильную машину, яка потрібна для приготування тіста з цукру і меду. Кількість працівників, що обслуговують вулики, залежать від числа бджолосімей у господарстві. Зазвичай на одну людину припадає близько 200 бджолосімей.
На третьому місці по продуктивності варто промислова пасіка на 600-1200 бджолиних сімей.
Зараз бджолярська галузь перебуває в стані стагнації, тому великих господарств залишилося зовсім небагато. Більшість підприємців вважає за краще працювати самостійно в масштабах регіонального ринку - через власні магазини, спеціалізовані відділи, торгові точки на ринках. Більш великі господарства, де кількість бджолосімей перевищує 100, продають свою продукцію перекупникам. Обсяги виробництва меду господарства на 250 сімей складають, для прикладу, близько тонни на місяць. За даними бджолярів до 80% прибутку приносить продаж меду, а решту 20% припадають на долю інших продуктів бджільництва.
Якщо ви збираєтеся самостійно займатися реалізацією своєї продукції, то включіть до статті додаткових витрат виготовлення упаковки. Багато виробників економлять на ній, набуваючи звичайні пластикові контейнери (або більш дорогий варіант - скляні баночки з кришками) і друкують звичайні наклейки. Хоча, безумовно, ваш мед споживачі будуть оцінювати за смаковими якостями, але його візуальне оформлення також має велике значення при здійсненні покупки. Коли ваш бізнес почне приносити стабільний прибуток, варто задуматися про реєстрацію торгової марки.
Інформація надана за матеріалами сайту www.openbusiness.ru
Фото з сайту www.p4elovodam.ru


 

Категория: Бизнес | Просмотров: 1355 | Добавил: dangerlive123 | Теги: новости бизнеса, бизнес-план, бизнес-идея розведеня пчел, бизнес, бизнес-идеи | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Минута доброты
Кредит

Блок-инфо
Кредит

Коментарии
21:17
Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blo
Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blo

06:24
Hi! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my apple iphone. I'm trying to find a theme or plug
Hi! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my apple iphone. I'm trying to find a theme or plug

23:48
Зараз кав'ярні набувають великої популярності, тому відкрити власну кав'ярню дуже вигідно, кого цікавить дане питання ось тут також є цікава інформація http://biznesua.com.ua/yak-vidkriti-kav-
Зараз кав'ярні набувають великої популярності, тому відкрити власну кав'ярню дуже вигідно, кого цікавить дане питання ось тут також є цікава інформація http://biznesua.com.ua/yak-vidkriti-kav-

06:35
Wow! Great thinikng! JK

00:59
I'm not easily imrsseped but you've done it with that posting.
I'm not easily imrsseped but you've done it with that posting.

23:29
Deadly accurate answer. You've hit the buyllese!
Deadly accurate answer. You've hit the buyllese!

22:00
Check that off the list of things I was couefsnd about.
Check that off the list of things I was couefsnd about.

20:27
Big help, big help. And suilpeatrve news of course.
Big help, big help. And suilpeatrve news of course.

19:42
I can already tell that's gonna be super heulflp.
I can already tell that's gonna be super heulflp.

18:46
Thanks for spending time on the computer (wnritig) so others don't have to.
Thanks for spending time on the computer (wnritig) so others don't have to.

Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 166