Для більшості європейців чи американців сімейний бізнес це справа, яка передається від батьків до дітей, часто кілька поколінь. У нашій країні ситуація інша. Але в будь-якому випадку, сімейний бізнес має свої переваги і недоліки, які потрібно враховувати, адже в цьому випадку ви ризикуєте не тільки своєю справою, а й відносинами всередині сім'ї.
Так само слід зазначити, що ті самі мінуси сімейного бізнесу часто «зворотна сторона монети», тобто неприємний «доважок» до того, що ви отримуєте, задіявши у своїй справі рідних і коханих. І тут важливо розуміти, яким чином потрібно будувати свої відносини, щоб і справа йшла добре і на сім'ю це не впливало.
Плюси сімейного бізнесу: чому варто вибрати саме це варіант
1. Гроші залишаться в родині. Причому, члени сім'ї своє заняття можуть розглядати не тільки як спосіб заробити, але і як можливість успішно вкласти особисті кошти. Так, навряд чи вони відмовлять в позичці (навіть безпроцентної) на відкриття або розвиток компанії.
2. Ви ні від кого не залежите, а значить, можете швидко реагувати на будь-які зміни ринку, це безсумнівний плюс сімейного бізнесу. У вас немає ні начальства, ні акціонерів, яким потрібно все зважити і обміркувати. У сім'ї такі питання вирішуються набагато швидше.
3. Окремо потрібно винести пункт про відсутність начальників. Ви можете розпоряджатися своїм часом самостійно, можете на свій розсуд розпоряджатися отриманими в результаті роботи засобами.
4. Корпоративний дух у сімейному бізнесі має трохи інше значення. Знайти працівників, які цінують свою компанію, а не просто бажають відсидіти до восьми, задача не проста, але в цьому випадку, таке питання перед вами не стоїть.
5. Ведення сімейного бізнесу так само спосіб згуртувати родину. На роботі ми проводимо левову частку свого часу, і не обов'язково з інтересом вислуховує проблеми один одного в офісі. В даному випадку цей час ви проводите разом і разом вирішуєте будь-які проблеми.
6. Сімейний бізнес, це база для ваших дітей, адже з ранніх років вони осягають не тільки нюанси вашої справи, а й ази ведення бізнесу в цілому. А підросла дитина забезпечений робочим місцем та необхідними знаннями.
Мінуси сімейного бізнесу: зворотна сторона кожного пункту
1. Гроші залишаються в сім'ї, це звичайно добре, але якщо справа не йде, з фінансовими труднощами стикаєтеся не тільки ви, а вся родина. Ще однією небезпекою є те, що нерідний людина, можливо, за ті ж гроші готовий виконувати роботу більш якісно.
Як уникнути таких небезпек при веденні сімейного бізнесу?
З якістю роботи нема чого не поробиш. Доведеться вибирати, або сім'я, або якісна робота. Хоча можливо, недбайливий співробітник готовий підвищувати свою кваліфікацію і постаратися заради спільної справи. А ось фінансова складова може бути відкоригована, якщо задуматися про отримання пасивного доходу з частини коштів.
2. Не залежати ні від кого, це, звичайно, дуже добре, але коли справа розширюється, воно починає керувати вами, а не навпаки. Крім того, залишити компанію доведеться на свою половинку, а значить, разом з'їздити у відпустку, це вже проблема.
Ну, сімейний бізнес дає можливість ділитися з іншими родичами усіма нюансами справи. Так що, слід подумати про те, щоб вони могли працювати якийсь час і без вас. Якщо ж ніхто відповідними навичками не володіє, може, варто задуматися про те, щоб найняти хорошого менеджера «зі сторони».
3. Відсутність начальника часто змушує членів родини конкурувати за лідируючі позиції між собою, що неодмінно призводить до чварами, скандалам і взаємних звинуваченнях при веденні сімейного бізнесу.
Щоб сімейний бізнес не зруйнував ваших відносин, потрібно розподілити обов'язки між учасниками. Причому, з порадами та рекомендаціями у сфері, де зайнятий інша людина не лізти. Звичайно, крім випадків, коли він сам звернувся за порадою або не вирішить обговорити з вами певний питання.
4. На жаль, не всім родичам можна довіряти. Ще страшніше, що у випадках, якщо довіра не виправдає саме родич, якщо він припуститься помилки, це призведе до сварки всередині родини.
Не ставтеся до сімейного бізнесу як до способу працевлаштувати кожного родича, це все ж бізнес, а значить ваша мета, перш за все - прибуток. Якщо особисті якості когось із рідних не дозволяють розглядати його як надійного партнера, у вас немає причин не відмовити йому.
5. Сполучені сім'ї можна віднести до плюсів сімейного бізнесу, тільки в разі, якщо ви готові вчитися розділяти дві ці складові. Інакше, чи не буде у вас сім'ї, а буде тільки бізнес. , Чи не буде бізнесу ...
Першим правилом сімейного бізнесу має стати така умова: ніякої роботи вдома. Слідуйте йому неухильно. Звичайно, ситуації, що вимагають негайного вирішення, виникають, але вони виникають постійно. Так що рішення потрібно шукати після приємного вечора, проведеного в колі сім'ї, гарненько виспавшись.
6. Сімейний бізнес багато хто сприймає як своє творіння або як своє дітище. Зрозуміло, кожному хотілося б, щоб цією справою надалі зайнявся і його дитина. Але, діти як і раніше не завжди слідують бажанням і порад батьків.
Даючи дитині базу на прикладі сімейного бізнесу, не забувайте, що ви вже немало для нього робите. Але, ваша дитина має свої бажання, а так же право реалізувати їх і прожити своє життя. Тому, не потрібно нав'язувати йому власну думку і заняття, яке не стане улюбленим. Підтримайте його на тому шляху, який він сам вибрав.
Знаючи, чого очікувати і взявши до уваги особливості сімейного бізнесу, починайте власну справу, заручившись підтримкою рідних, і вірте в успіх.
 
|